1
خانه / آموزش ها / تعمیرات / راهنمای ماشین لباسشویی

راهنمای ماشین لباسشویی

چرا ماشین ظرفشویی، ظروف را لک و کدر میکند؟

ماشین ظرفشویی هم مانند لباسشویی نیاز به سرویس سالیانه دارد تا از مشکلات احتمالی آینده دستگاه جلوگیری شود.گاهی اوقات ماشین طرفشویی شما به ظاهر هیچ گونه مشکلی ندارد ولی دستگاه راندمان بالایی ندارد .پس اگر لک و رسوب روی ظروف شسته شده توسط ماشین ظرفشویی باقی می ماند حتمآ توصیه های زیر را با دقت انجام دهید و در صورت حل نشدن مشکل با تعمیرکاران حرفه ای در حوزه تعمیرات تماس حاصل نمایید.
عوامل اصلی ایجاد لکه روی ظروف شسته شده توسط ماشین ظرفشویی:
۱- سختی آب:
آب های سخت که دارای مقادیر زیادی مواد معدنی مانند کلسیم و منیزیم هستند روی ظروف لکه های سفید و رسوب برجا می گذارند. در خانه های دارای آب سخت، رسوبات روی در حمام، شیرآلات سرویس های بهداشتی و ظرف های قدیمی دیده می شود.بعضی افراد برای حل این مشکل و کاهش سختی آب از سیستم های تصفیه کننده استفاده می کنند. در بعضی از ماشین های ظرفشویی این مشکل داخل ماشین برطرف شده است. آن ها دارای سیستم مخصوص مناطق دارای آب سخت و رسوبی هستند. بعضی از شوینده ها نیز به صورت آماده به حل این مشکل کمک می کنند.
۲- درجه حرارت آب:
شاید علت لکه های سفید روی ظروف، نوع پودر مصرفی باشد که در هنگام شستشو خوب حل نمی شود. این مسئله به خصوص وقتی آب سرد باشد، بیش تر اتفاق می افتد. معمولا برای شستشو درجه حرارت حدود ۵۰ درجه مناسب است.نکته مهم این است که پودر زیاد راه حل مناسبی برای تمیزی بیشتر نیست!ضمنا قرص ماشین  ظرفشویی کف زیادی تولید می کند که برای استفاده در برنامه های شستشوی سریع توصیه نمی شود. بهتر است قرص را در برنامه های کامل شتشو استفاده کنید تا وقت کافی برای حل شدن آن در اختیارش قرار دهید.
۳- مقدار پودر مصرفی:
بعضی وقت ها زیاد ریختن پودر باعث ایجاد لک های سفید می شود. در مورد مقدار مناسب پودر سوال کنید.احتمال دیگر تاریخ مصرف پودرهای شوینده است. پودرهایی که تازه تولید شده باشند، بهتر حل می شوند.پودر ماشین  ظرفشویی را در جای خشک و سرد نگه داری کنید.
۴- فشار آب:
فشار آب می تواند در قدرت شویندگی پودر و در تمیز شدن ظرف ها مشکل ایجاد کند. اگر ماشین  ظرفشویی به خاطر فشار کم آب خوب کار نکند، روی ظرف سفیدک ایجاد می کند. می توان ساعاتی که از آب کم تر استفاده می شود را برای شستشو انتخاب کرد یا اگر مشکل همیشگی است از پمپ برای افزایش فشار آب استفاده کرد.


این کارها را خودتان  قبل از تماس با تعمیرکار حرفه ای در منزل انجام دهید
استفاده از  نمک:
بار اول  که محفظه نمک را پر میکنیم بایستی مقداری آب داخل محفظه بریزیم تا لب به لب محفظه پر شود.اما در دفعات بعدی که محفظه را از نمک پر میکنیم نیازی به ریختن آب نیست زیرا خود مخزن پر از آب بوده و با ریختن نمک آب آن تا حدودی نیز تخلیه می شود.نکته مهم درست بستن درب محفظه می باشد زیرا در صورتی که خوب بسته نشد باشد؛ نمک بزودی در شستشوی اولیه تخلیه شده و ماشین ظرفشویی آلارم می دهد.ماشین ظرفشویی شما در صورتی که  فاقد سیستم ضد رسوب می باشد و آلارم نمک دارد هیج وقت بیشتر از سه بار با آلارم روشن نمک، آن را روشن نفرمایید. و حتی با وجود استفاده از قرص ماشین  ظرفشویی از نمک هم در ماشین خود استفاده بفرمایید.وجود نمک در ماشین ظرفشویی باعث نرم شدن آب شده و مانع گرفتگی سوراخ های ظریف پره های آب پاش میشود. و این عمر ماشین ظرف شویی شما را افزایش خواهد داد.
استفاده از براق کننده ها 
براق کننده، کشش سطحی آب را پایین آورده، مانع ایجاد لکه قطرات آب می شود به خصوص در جاهای دارای آب سخت، باعث زودتر خشک شدن ظروف شده، در مصرف انرژی در دور خشک کن صرفه جویی می کند. ظرف ها را با کم ترین درجه حرارت خشک کنید.


حرارت زیاد ظروف را لک میکند
حرارت زیاد روی لیوان های بلور لکه به جا می گذارد. ظروف زیر را داخل ماشین  ظرفشویی قرار ندهید: آکریلیک، قطعات چسب دار، تمام آلومینیوم، آنتیک، برنز، چدن، ظروف چینی با تزیینات متالیک، کریستال، ظروف پلاستیکی یکبار مصرف که برچسب قابل شستشو در ماشین ظرفشویی را ندارند، کارد و چنگال با دسته های استخوانی، پلاستیک، چوبی یا منبت کاری شده، قاشق چنگال های طلایی، آهنی، چاقوها، بسیاری از تابه و قابلمه های نچسب، شیشه شیر، ظروف مفرغی، ابزارهای پلاستیکی، قوطی و قاشق های چوبی. پودر را روی قاشق چنگال های نقره ای نریزید چون لکه های قهوه ای ایجاد می کند. قرار دادن بیش از حد قاشق و چنگال داخل سبد مخصوص، موجب خش افتادن آن ها می شود. فلزهای مختلف را با هم داخل ماشین قرار ندهید.
اجزای ماشین ظرفشویی
ماشین ظرفشویی دارای قطعات مشترک با ماشین لباسشویی است.البته فقط تعدادی از قطعات ماشین  ظرفشویی با ماشین لباسشویی مشترک می باشد.البته قطعات زیادی در ماشین  ظرفشویی بکار رفته که در اینجا به تعدادی از آن اشاره شد.
۱- بدنه ۲- لاستیک آب بندی ۳- سیم برق  ۴- فیلتر ۵-جا پودری ۶- پمپ آب ۷- پمپ تخلیه ۸- برد الکترونیکی ۹- مخزن مایع ۱۰- هیتر ۱۱- سیستم خشک کن ۱۲- شیلنگ های ورودی و تخلیه

ماشین ظرفشویی
راهکار های نهایی
شما مدت زمان طولانی را صرف شستشو ظروف قرار میدهید و پس از آن نتیجه دلخواه از شستشو را بدست نمی آورید ،برای جلوگیری از شستن مکرر ظروف در ماشین ظرفشویی حتما با سرویسکاران مجرب تماس بگیرید .

درباره ی 365724

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.